Sveikatos prevencijos programos

VšĮ Grigiškių sveikatos priežiūros centre šiuo metu yra vykdomos 6 iš PDSF lėšų finansuojamos profilaktinės ir ankstyvosios diagnostikos programos.
Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa
Programos vykdymą reglamentuoja LR SAM 2004 m. birželio 30 d. įsakymas Nr. V-482.
Gimdos kaklelio citologinis tepinėlis (PAP tepinėlis) imamas nemokamai moterims nuo 25 iki 60 metų amžiaus ne dažniau kaip vieną kartą per trejus metus.
Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais bei mirtingumą nuo šios ligos.
 
Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa
Programos vykdymą reglamentuoja LR SAM 2004 m. gruodžio 10 d. įsakymas Nr. V-901 ir LR SAM 2005 m. rugsėjo 23 d. įsakymas Nr. V-729.
Patikros metu moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus nemokamai ne dažniau kaip kartą per dvejus metus atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas, t.y.mamograma.
Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų mirtingumą nuo krūties piktybinių navikų.
Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama virš 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Kiekvienais metais ši liga nusineša šimtus gyvybių. Laiku pastebėjus ligą, jai galima užkirsti kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos.
Asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa
Programos vykdymą reglamentuoja LR SAM 2005 m. lapkričio 25 d. įsakymas Nr. V-913.
Patikros metu vyrams nuo 40 iki 55 metų amžiaus ir moterims nuo 50 iki 65 metų amžiaus nemokamai ne dažniau kaip kartą per vienerius metus nustatomi kardiovaskulinės rizikos veiksniai ir skiriamas reikiamas gydymas.
Programos tikslas – sumažinti sergamumą ūminiais kardiovaskuliniais sindromais (nestabilia krūtinės angina ar miokardo infarktu, praeinančiu smegenų išemijos priepuoliu ar smegenų infarktu, periferinių arterijų tromboze), nustatyti naujus latentinių aterosklerozės būklių (miego arterijų, stenozės, periferinių arterijų ligos, nebylios miokardo išemijos) ir cukrinio diabeto atvejus, siekiant sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktikos programa
Programos vykdymą reglamentuoja LR SAM 2005 m. gruodžio 14 d. įsakymas Nr. V-973.
Patikros metu vyrams nuo 50 iki 75 metų amžiaus nemokamai ne dažniau kaip kartą per dvejus metus tikrinama prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje.
Patikroje gali dalyvauti vyrai nuo 45 metų amžiaus, jei jų tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu.
Programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų priešinės liaukos vėžio stadijų diagnostiką, taikyti radikalius priešinės liaukos vėžio gydymo metodus, siekiant pailginti sergančiųjų išgyvenamumo trukmę bei sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl šios ligos.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma apie 2000 naujų ligos atvejų ir šis skaičius kasmet didėja. Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų priešinės liaukos vėžys, jo gydymas gali būti efektyvus. Deja, pacientas ilgą laiką nejaučia jokių ligos simptomų, todėl dažnai (Lietuvoje apie 50 proc. atvejų) aptinkamas vėlyvųjų stadijų priešinės liaukos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma.
Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa
Programos vykdymą reglamentuoja LR SAM 2009 m. birželio 23 d. įsakymas Nr. V-508.
Patikros metu moterims ir vyrams nuo 50 iki 74 metų amžiaus nemokamai ne dažniau kaip kartą per dvejus metus atliekamas slapto kraujo išmatose testas (Ifobt), o esant teigiamam testo rezultatui pacientas siunčiamas atlikti kolonoskopiją.
Programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų storosios žarnos vėžio stadijų išaiškinamumą ir sumažinti mirtingumą dėl šios ligos.
Storosios žarnos vėžys yra viena dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma apie 1500 naujų ligos atvejų ir šis skaičius kasmet didėja. Deja, pacientas ilgą laiką nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas 4 stadijos storosios žarnos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma.
Vaikų dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa
Programos vykdymą reglamentuoja LR SAM 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakymas Nr. V-713.
Nuo 6 iki 14 metų amžiaus vaikų nuolatinių dantų kramtomieji paviršiai yra dengiami silantais (hermetizuojančiomis medžiagomis), mechaniškai uždengiančiais ir taip neleidžiančiais bakterijoms bei angliavandeniams patekti į dantų vageles ir įdubas. Tokiu būdu dantys yra apsaugojami nuo ėduonies.
Programos tikslas – burnos sveikatos išsaugojimas ir ėduonies intensyvumo mažinimas.
Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantu, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 proc.